1. Co jaki czas wymieniać materac do spania?

 • Materac powinniśmy użytkować docelowo przez ok. 8 – 10 lat. Nawet jeśli po tym czasie materac nadal nie jest wyeksploatowany warto rozważyć wymianę choćby ze względu na zachowanie odpowiedniej higieny snu.
 • Pokrowce w zdecydowanej większości są zdejmowanie i można je prać nawet w temperaturze 60 st. Celsjusza, natomiast samego wkładu materaca nie jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić.
 • Warto zaznaczyć iż na sen potrzebujemy około 6 – 8 godzin dziennie, poza tym niejednokrotnie czytamy książkę przed snem czy leżąc oglądamy telewizję. Również w czasie choroby spędzamy w łóżku więcej czasu więcej.  
 • Biorąc pod uwagę powyższe informacje, naprawdę warto po czasie wyżej wspomnianym wymienić materac na nowy.

2. Co zrobić aby materac posłużył nam wiele lat?

 • Możemy zrobić dwie rzeczy. Umieścić materac na odpowiednim stelażu tzn.: stelaż elastyczny, listwowy gdzie odstęp między listwami jest nie większy niż 3 - 3,5 cm.
 • Druga rzecz to obracanie materaca. Naturalnym zjawiskiem będzie zużywanie się materaca. Możemy to zjawisko zredukować, w zasadzie wydłużyć czas użytkowania materaca poprzez obracanie go na drugą stronę oraz zamiany głowy z nogami.
 • Dobrą praktyką będzie obracanie materaca przynajmniej raz na 2 – 3 miesiące.

3. Kiedy należy wymienić materac?

 • Ślady zużycia materaca możemy zaobserwować przede wszystkim w postaci zużywającej się z czasem wierzchniej warstwy pianki na materacu. Jeżeli po zdjęciu pokrowca zauważymy że zwłaszcza w części pod biodrami oraz barkami widzimy znaczne zmiany w wierzchniej warstwie pianki w postaci wgnieceń, odbicia kształtów ciała, w sytuacji skrajne nawet zapadnięcia czy „dziury” w materacu oraz odczuwamy znaczne pogorszenie się komfortu użytkowania – jest to ewidentnie sygnał iż materac należy wymienić w najbliższym czasie.
 • Jeżeli wcześniej nie obracaliśmy materaca zgodnie z interwałem 2 – 3 miesięcy, możemy spróbować obrócić w momencie gdy zaczyna on być mniej wygodny niż dotychczas.
 • Jeżeli to nie pomoże można pokusić się o nakładkę na materac (inaczej materac nawierzchniowy) aczkolwiek działa to dobrze jedynie gdy materac jest dość twardy. Materac średnio-twardy czy miękki nie nadaje się do utwardzania, jedynie twarde materaca do zmiękczania.

4. Ile kosztuje dobry materac?

 • Modeli materacy jest bardzo wiele. W ofercie możemy znaleźć modele począwszy od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Ważne jest to aby kompletując wyposażenie naszej sypialni, skupić się zwłaszcza na materacu. To właśnie on będzie odpowiedzialny za regenerację i wypoczynek podczas snu, a nie sama rama łóżka.
 • Podstawowe modele materacy dostępne są od kwot rzędu ok. 600 zł za pojedynczy materac, oraz ok. 1300 zł za materac dla dwóch osób. Wówczas mamy do czynienie z materacami w większości sprężynowymi.
 • Tańsze wyroby również są dostępne choć wraz z mniejszą ceną będą znacznie tracić na wytrzymałości oraz komforcie. Jeżeli poszukujemy rozwiązania, które posłuży nam kilka lat bądź dłużej należy rozpocząć przygodę w okolicy tysiąca złotych.
 • Bardzo dobre materace znajdziemy w przedziale 1100 - 1500 zł w przypadku pojedynczego materaca oraz 1600 – 2300 zł w przypadku materacy dla dwóch osób. Wówczas znajdziemy w ofercie już wiele modeli materacy piankowy, jak i lateksowych, które pracują inaczej niż sprężynowe, oraz bardzo ciekawe rozwiązanie jakim jest pianka termoelastyczna.
 • Idąc dalej, możemy pokusić się o modele z oferty włoskich producentów gdzie cena zakupu będzie wynosić z reguły kilka tysięcy złotych oraz wiele wiele innych.
 • Najważniejsze o czym należy pamiętać, to przetestowanie materaca. Wiele sklepów posiada swoje stacjonarne salony, na których ekspozycji znajdują się owe materace. Dobrze skorzystać z tego i przetestować przed zakupem takowy materac, jest to swego rodzaju inwestycja w zdrowy i dobry sen, wypoczynek kluczowy aby każdego dnia być gotowym na kolejne wyzwania.

5. Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?

 • Najlepszą metodą jest udanie się do stacjonarnego salonu z ekspozycją pełną przeróżnych materacy do spania. Wówczas masz okazję przetestować materac przed zakupem, upewnić się, iż to jest to czego szukasz. Jest to bardzo ważne, materac jest swego rodzaju inwestycją. Inwestycją w dobry i zdrowy sen, inwestycją w wypoczynek i regeneracją, która jest kluczowa dla każdego dnia.

6. Jaki rozmiar materaca wybrać?

 • Dla jednej osoby najczęstszym wyborem jest rozmiar 90 x 200 cm. Jest to standardowy rozmiar dla pojedynczego łóżka. Rozwiązanie nieco bardziej komfortowe, to rozmiar 100 czy 120 x 200 cm.
 • Dla dwóch osób najczęstszym wyborem jest rozmiar 160 x 200 cm. Złoty środek. Pozostałe popularne rozmiary materacy dla dwóch osób to 140 x 200 oraz 180 x 200 cm. Zależnie od miejsca jakie jesteśmy w stanie wygospodarować na łóżko w sypialni.

7. Jaki rodzaj materaca wybrać? Sprężynowy czy piankowy? Może lateksowy?

 • Oferta jest bogata w najróżniejsze modele materacy.
 • Materac sprężynowy czy piankowy? Nie sposób na to pytanie łatwo odpowiedzieć,  na pewno znajdziemy wielu zwolenników jednej czy drugiej opcji. Jednakże nic nie zastąpi naszej własnej oceny, położenia się na materacu i sprawdzenia czy jest dla nas wygodny i komfortowy. To my będziemy spać na tym materacu, to nam ma ten materac służyć, zapewnić wypoczynek i regenerację po ciężkim dniu. Poświęćmy czas aby dobrze zainwestować nasze ciężko zarobione pieniądze w dopasowany do naszych potrzeb materac.
 • Lateksowy materac będzie najlepszym wyborem dla osób zmagających się z alergiami. Materiał z którego jest wytwarzany zapewnia